Admin

Our Staff

Administration

Danny Little - Principal
Sherri Brooks - Assistant Principal
Sherry Caruana - School Improvement Specialist
Helen Cox - IB Coordinator
Sheila Gorham, Student Support Director
Jamie LaCava-Owen - Administrative Assistant
Ryan O'Meara - Assistant Principal
Shana Remian - Assistant Principal
Robert Robbins - Student Activities Coordinator
Wayne Varney - Sp. Ed. Coordinator

Office Staff

Sandra Kofa - Office Manager
Susan Anderson - Office Associate - Discipline
Attendance - Main Office
Susan Barnes - Data Tech, Main Office
Candace Cherry - Office Associate – West Building 
Angelie Figueroa – Office Associate – IB
Christina Hargis – Office Associate – Attendance
Barbara McMahon - Bookkeeper

Clinic

Ann Bowerman - School Nurse - West Building
Laura Dictado - School Nurse - Main Building
Barbara Garcia - Nurse Assistant, Main Building
Kendra Bailey – Nurse Assistant – West Building 


Student Support Services (Guidance)

Sheila Gorham - (Mat-P) Student Support Director
Brenda Carver -  Office Associate – Registrar
Catherine Delaney - (A-Con)  Counselor
Kelvin Hunter - (Han-Mas) Counselor
Kim Love - (T-Z) Counselor
Heather Steinman - (Q-S)  Counselor
Lance Waite - (Coo-Ham) Counselor

Student Support Services (Other)
Nicholas Franklin - Student Support
Elizabeth Herman - School Psychologist
Lisa Lowman - Social Worker
Adria Phillips - Access Coordinator
Marianne Stinson – Military & Family Life Counselor 
Kelsey Warren - TCC Counselor

Business and Marketing

Jason Barefoot
Linda Bright
Ineiceola Goodwin


English

Kathryne Armstrong
Carole Austin
Kelly Boyd
Nicole Burris
Alea Cornelius
Jacqueline Davis
Jessica Erie
Amanda Grimm
Angela Hamrick
Kerry Kisa
Lora Marlar
Michelle Maples
Sarah Beth Roberts
Brian Schwartz
Paige Stanley
Blair Thurman
Cameron Xenakis

Family and Consumer Sciences

Rosemarie Rogers
Luther Murden


Fine Arts

John Boyd - Music
Katherine Davis - Music
Betsy Dijulio - Art
Julieta Grey - Theater
Mary Hughes - Music
Sarah Lubert - Art

Health and Physical Education

William Brumage
Jacqueline Cinnamond
Corey Coffer
Courtney Dziagwa
James Hunt
Kara Vandergrift - West Building
James Yeager

Mathematics

Alyssa Denney
Cindy Edwards
Leigh Fitz
Michael Godwin
Tatiana Hernandez
Ashley Hudson
Tiffany Massey
Shawnee Neubauer
Monica McChesney
Jennifer Pisapia
Patricia Rhodes
Joseph  Smith (Jay)
Jaclyn Stroud
Tammy Sylvia
Nathan Wingert


Naval Science

Erich Diehl
Dennis Gaitens

Science

Megan Bishop
Chirag Chhaya
Gina Faison
Christopher Hakim
Andrew Hansell
Janine Highsmith
Ashley Karunaratne
Clare Kerr
Jeff Kinser
Katie Liakos
Hunter Ott
Patti Shawn
Jason Tomik
Camilla Walck

Social Studies

Agnes Aboka
Amanda Augustine
Katherine Baker
Kristina Berney
Christine Campbell
Angela Cosimano
Susanna Davis
Martin Erickson
Linda Francis
Erin Grigsby
Eric Hammje
Hilary Hoffman
Ellen Northrup
Judith Petykowski
Kevin Rhue

Specialists

Stephen Delaney - Instructional Technology Specialist
Bridget Householder - Technology Support Technician
Kevin Johnson - Instructional Technology Specialist
Megan Moore - Librarian
Courtney Porter - Library Media Specialist
John Merritt - Literacy Specialist
Monica Lang - Math Specialist
Amber Smead - Library Media Assistant

Special Education

Justin Armstrong - Teacher Assistant
Stella Arsenova - Teacher Assistant
Rosalind Bailey - Teacher Assistant
Vilma Barnett - Teacher Assistant
Regina Baxton - Teacher Assistant
Janie Colegate - Teacher Assistant
Julie Comess - Teacher Assistant
Terri Copeland - Teacher
Catherine Cummings - Compliance Specialist
Athina Darcus - Teacher Assistant
Elaine Donaldson - Teacher
Christine Dunes - Teacher
Angela Dunkailo - Teacher
Yedidah Farrow - Teacher Assistant
Raymond Gatlin - Teacher
Gloria Gatling - Teacher Assistant
Nathan Gayhart - Teacher Assistant
Melinda Gilkey - Teacher
Sheila Givens - Teacher
Xianghan Gordon - Teacher
Mona Grainger - Teacher
Lauren Grey - Teacher Assistant
Leslie Gulak - Teacher
Joslyn Hall - Teacher Assistant
Patricia Harrison - Teacher Assistant
Veska Henninger - Teacher Assistant
Anna Houtwed - Teacher
Adrienne James - Teacher
Luvond James - Teacher
Sidney Kinser - Teacher
Paul Larsen-TeacherAssistant
Brian Miller - Teacher
Linda Miller - Teacher
Kathleen Niece - Teacher Assistant
Isaac Odibo - Teacher
Nicole Olds - Teacher
Randall Olds - Teacher
Michelle Overton - Teacher
Fiameta Perez - Teacher Assistant
Jeffrey Scott - Teacher
Edwin Shannon - Teacher Assistant
Ryan Shawver - Teacher Assistant
Carol Spruill - Teacher Assistant
Elizabeth Stroud - Teacher
Rita Tinsay - Teacher
Amanda Townsend - Teacher
Kara Vandergrift - Adaptive PE Teacher
Leslie Wallace - Teacher Assistant
Solome Zemene - Teacher Assistant

Technology Education

Christopher Betza
Adam Bohac
Michael Moore

World Languages

Courtney Akhigbe
Elisabeth Crothers
Devon Curtis
Tina Garfield
Catherine Gooding
Jennifer Guido
Brian Hall
Tricia Marcarian
Naoki Shikimachi
Kelley Taylor
Rachel Thompson